SSS

Sss

Multi split klima nedir?

Multi split- çoklu split anlamına gelmekte olup, birebir split klimalarda olduğu gibi bir tek dış ünitesi bulunmakta buna karşılık birden fazla iç ünite bu tek dış üniteye bağlanmaktadır. İklimsa merkezlerinde tüketiciye sunulan Mitsubishi Heavy Industries markalı multi split klima sistemleriyle bir dış üniteden farklı dört iç üniteye bağlantı kolaylığı sağlamaktadır.

VRF sistem nedir?

VRF sistem, yani Variable Refrigerant Flow (Değişken Soğutucu Debili Sistem), günümüz akıllı binalarının ihtiyacını karşılamak amacıyla geliştirilen; bir dış ünite ile gaz akış dağıtıcıları yardımıyla birden çok iç ünitenin birbirinden bağımsız olarak kontrol edilebildiği direkt genleşmeli klima sistemleridir. VRF klima sistemleri; ofisler, alışveriş merkezleri, lüks apartmanlar, villalar, restuarantlar, plazalar, oteler gibi birbirinden bağımsız havalandırma uygulamalarının kullanılmasının gerektiği yerlerde başarıyla kullanılır. İklimsa’da VRF (Variable Refrigirant Flow) merkezi sistem klimalar da General markası ile son kullanıcıya ulaşmaktadır.

Inverter ne demektir?

Yüke göre kapasite değişimi ve enerji tasarrufu sağlarken, diğer taraftan inverter klimalar özellikle yaz çalışma konumunda ortam sıcaklığını ayar sıcaklığına yaklaştırdıkça kapasite düşeceğinden, üfleme havası sıcaklığını yükselterek ve düşük sıcaklıktaki üfleme havasına direkt maruz kalma riskini ortadan kaldırarak büyük bir konfor sağlamaktadır.

Klimalara neden bakım yapılmalıdır?

Periyodik bakım ile klimaların ısı değiştiricilerinde kirlilik nedeniyle oluşan verim düşüklükleri önlendiği için tüketilen elektrik enerjisi azalarak tasarruf sağlanır. Yetkili servis tarafından dikkat ve düzen ile yapılan koruyucu bakım, arıza oluşma riskini azaltır. Bakımı yapılmış klimada önceden tahmin edilmeyen kesintiler engellenerek konforda süreklilik sağlanırken; onarım ve yedek parça maliyetleri asgari seviyededir. Öte yandan ünitelerde yoğuşan suyu depolayan tava ve gider hattında uzun süre bakım yapılamaz ise bakterilerin üremesine olanak sağlayan ortam koşulları oluşur. Bu bakteriler, ortama rahatsız edici koku yaydıkları gibi; özellikle alerjik hastalıkların önemli ölçüde nedenlerindendir.

"Apple-Catechin filtre" nedir?

Bu filtre sayesinde ortamda toz ile gözle görülmeyeden sporlar ve zararlı mikroorganizmalar filtrede bulunan statik elektrik tarafından emilir, büyümeleri engellenir ve elma özünden elde edilen polifenol içerikle etkisiz hale getirilir.

COP ve EER nedir?

Klimalar ısıtma ve soğutma işlevini yerine getirirken elektrik enerjisi harcarlar. Bir klimanın ne kadar verimli olduğunu anlamak için performans katsayısı anlamına gelen COP (Coefficient Of Performance) ve elektrik verimliliği anlamına gelen EER (Energy Efficiency Ratio) değerlerleri gösterge olarak kullanılır. Özetle; alınan performansın ödenen paraya (harcanan elektrige) oranıdır. A, B... gibi enerji sınıflarının referansı bu verimlilik göstergeleridir. Bir klimada bu değerler ne kadar yüksekse klima o kadar verimlidir.

Duyulur ısı ve gizli ısı nedir? (Hissedilen sıcaklık)

Duyulur ısı, maddenin sıcaklığını değiştirmek için gereken ısı miktarıdır. Maddenin sıcaklığında farklıllık yaratır, ama halini değiştirmez. Gizli ısı ise, maddenin fiziksel halini değiştirmesine rağmen, sıcaklığında fark oluşturmaz. Klimalar ortamdan duyulur ısı çekerek sıcaklığı azaltırken; gizli ısı çekerek hava içindeki su buharlarını yoğunlaştırır, nem miktarını azaltır ve iç mekanı konforlu hale getirir.

"Heat Pump" nedir?

Harici bir ısı kaynağı kullanarak istenen mekanı soğutan veya ısıtan cihazların basit çalışma prensibidir. Çoğu kez kullanılan kaynak, dış hava olduğu gibi, toprak ya da su da olabilir. Aynı cihazın soğutma ve ısıtma yapması, aslen dört yollu vana mekanizması ile buna yön veren sensörler ve mikro işlemciler sayesindedir. Heat pump özellikli split klimalar: soğutma yaparken aynı anda zaten sıcak olan dış havayı ısıtırlar ve ısıtma yaparken dış havayı soğuturlar. Buzdolaplarımızın içindeki yiyecekleri soğutarak korurken, arkasındaki kondenser yüzeyinden ısı yayarak mutfağımızı ısıtması “heat pump”ı izah eden en basit örnektir.

Plasmacluster teknolojisi nedir ?

Plasmacluster teknolojisi sadece Sharp klimalarda ve Sharp buzdolablarında bulunur. Bu sistem sayesinde elektronik iyon jenaratörü ile ortama eksi ve artı iyonlar yayılır. Bu iyonların havada bulunan bakteri ve küf benzeri zararlı maddeleri etkisiz hale getirdiği çeşitli deneylerle kanıtlanmıştır.

Otomatik filtre temizlemeli klima nedir?

General markası ürünlerimiz arasında dünyada bir ilk olan otomatik filtre temizlemeli klimalar bulunmaktadır. Bu sayede sadece kumanda kontrolü ile tüm filtre 2 dakikada otomatik olarak temizlenir. Filtre otomatik olarak temizlendikten sonra enerji tasarrufu yükten bağımsız olarak artar.

Evimdeki / ofisimdeki gerilim (voltaj) düşük ne yapmalıyım?

Bölge elektrik dağıtıcısı ile görüşülerek gerekli iyileştirme yapılabilir. Bunun yanı sıra, servo motorlu voltaj regülatörü kullanılabilir. Servo motorlu voltaj regülatörü seçimi, jeneratör hesabına benzer tarzda yapılır. Gerilimin regülatör ile düzenlenebilmesi için şebeke degerlerinin belli limitler arasında seyretmesi gerekir. Anormal düşük ya da yüksek gerilimlerin regülasyonu mümkün olmayabilir. Kullanım kılavuzunda yazılı standart gerilim değerleri dışında kullanılan ürünlerde garanti dahilinde değerlendirilemeyecek hasar meydana gelebilir.

Btu/h ne demektir?

Klimaların kapasiteleri için kullanılan güç birimidir. 1 watt 3,415 btu/h`a eşittir.

Yoğuşmalı kombi nedir?

Yoğuşmalı olmayan kazan ve kombi sistemlerinde su buharı içinde bulunan enerji, atık gaz ile birlikte kullanılmadan bacadan dışarı atılmaktadır. Yoğuşma tekniği ile çalışan cihazlarda, özel tasarımlı ısı eşanjörleri ve baca sistemi, atık gaz içindeki su buharının yoğuşturularak gizli ısı elde edilmesini de sağlar. Bu sayede yoğuşma uygulamalarındaki verim %100 üzerine ulaşabilmektedir.

Kapasite hesabı nasıl yapılır?

Kapasite montaj yapılacak mekanın bulunduğu bölgeye, yapı malzemesine, pencere alanına, güneş ışığı alma miktarına, ortamda bulunan kişi sayısına, ek ısı kaynaklarına ve alanın büyüklüğüne göre yetkili kişiler tarafından hesaplanır.

Klimayı jeneratörle çalıştırabilir miyim? Jeneratör seçimini nasıl yapmalıyım?

Klimalar jeneratör ile çalıştırılabilir. Ancak çalıştırılacak jeneratör hesabı, klimanın 1 veya 3 fazlı olması, ilk kalkış ve nominal akım değerleri gözetilerek dikkatle yapılmalıdır. Inverter tip klimalar, aynı kapasitedeki konvansiyonel klimalara göre daha küçük jeneratörler ile çalıştırılabilirler. Jeneratör gücü (VA) = Calisma gerilimi x Azami Akım (İlk kalkış ya da nominal akım değerinden büyük olan)

Uzun ömürlü iyon deodorizasyon filtresi nedir?

Bu filtre sayesinde oksitlenmenin ve iyon parçaları tarafından oluşturulan iyonların etkisini azaltarak hapsedilen kötü kokuları ayrıştırır ve giderir.Filtre kirlendiğinde suyla temizlendiği takdirde ortalama 3 yıl kullanılabilir.

Klima sağlık açısından sakıncalı mıdır?

Düzenli olarak bakımı yapılan, yetkili-ehliyetli teknik personel tarafından montajlanmış, doğru ve bilinçli kullanılan klimaların oluşturduğu konfor ve filtreleme özelliklerinin, sağlık açısından büyük faydaları olduğu çeşitli sağlık kuruluşları ve bilimsel otoriteler tarafından bildirilmektedir. Bununla beraber ürünün, kılavuzuna uymayan tarzda kullanılması ya da sayılan konulardan herhangi birinin ihmali, bir takım alerjik ve solunum rahatsızlıklarının doğmasına neden olabilir.

Klima montajlarını neden yetkili servis yapmalıdır?

Tüm klimalar çalışma prensibi olarak birbirine benzese de montaj esnasında yapılması gerekenler ve alınan ölçüm değerleri markalara göre farklılıklar gösterir. Alanında uzman, eğitimli ve deneyimli kadrolara sahip İklimsa Yetkili Servisleri, teknik ve idari kurallara uygun yapacakları montajlar ile ürünün uzun yıllar sorunsuzca kullanılabilmesine imkan sağlar. Bununla beraber klimalara garanti uygulanabilmesi için montajı ve diğer satış sonrası hizmetleri yetkili servis yapmalıdır.

Klimaların temizliği ve bakımı nasıl yapılmalıdır?

İç ünitelerde bulunan filtrelerin sık sık temizlenmesi gerekiyor. İlkbahar ve sonbahar aylarında yılda 2 defa olmak üzere yetkili servisler tarafından ünitenin bakımının, temizlik ve kontrolünün yapılması gerekmektedir.

Mitsubishi İnverter Klima

Doğal Enzim filtresi (2 adet)  
Negatif iyon plakası  Soğutucu Akıskan:R410A
Enerji sınıfı: A  
Soğutma Kapasitesi : 8.530 Btu/h
Isıtma Kapasitesi: 9.553 Btu/h
Enerji Sarfiyatı Soğutma (kW) : 0,78
Enerji Sarfiyatı Isıtma :  (Kw) : 0,75
EER - Enerji Sınıfı : 3,21 - A
COP - Enerji Sınıfı : 3,71 - A  
SEER - Enerji Sınıfı** : 5,50 – A++  
SCOP - Enerji Sınıf** : 3,82 – A+  
Maksimum Çalışma Akımı (A) : 9
Ses Seviyesi Soğutma İç  : 45 / 34 / 23  
Ses Seviyesi Soğutma Dış : 47    
Hava Debisi Soğutma İç Ünite : 10,1 / 7,3 / 4,2
Hava Debisi Isıtma Dış Ünite : 26
Boyutlar (YxGxD) : İç Ünite : 262x769x210  
Boyutlar (YxGxD) : Dış Ünite : 540x645x(+57)x275  
Net Ağırlık (İç Ünite) :  6.9 kg
Net Ağırlık (Dış Ünite) : 25 kg
Borulama Çapları (Sıvı/Gaz) : 6,35 / 9,52  
Maksimum Borulama Uzunluğu : Maks. 15  
Soğutucu Akışkan : R410A
Dış Ortam Çalışma Sıcaklık Aralığı  (Soğutma) : -15/46  (Isıtma) : -15/21 

Mitsubishi İnverter Klima

Doğal Enzim filtresi (2 adet)  
Negatif iyon plakası  Soğutucu Akıskan:R410A
Enerji sınıfı: A  Soğutma Kapasitesi : 8.530 Btu/h
Isıtma Kapasitesi: 9.553 Btu/h
Enerji Sarfiyatı Soğutma (kW) : 0,78(0,25-1,01)
Enerji Sarfiyatı Isıtma :  (Kw) : 0,75(0,20-1,43)
EER - Enerji Sınıfı : 3,21 - A
COP - Enerji Sınıfı : 3,71 - A  
SEER - Enerji Sınıfı** : 5,50 - A  
SCOP - Enerji Sınıf** : 3,82 - A  
Maksimum Çalışma Akımı (A) : 9
Ses Seviyesi Soğutma İç  : 45 / 34 / 23  
Ses Seviyesi Soğutma Dış : 47    
Hava Debisi Soğutma İç Ünite : 10,1 / 7,3 / 4,2
Hava Debisi Isıtma Dış Ünite : 26
Boyutlar (YxGxD) : İç Ünite : 262x769x210  
Boyutlar (YxGxD) : Dış Ünite : 540x645x(+57)x275  
Net Ağırlık (İç Ünite) :  6.9 kg
Net Ağırlık (Dış Ünite) : 25 kg
Borulama Çapları (Sıvı/Gaz) : 6,35 / 9,52  Maksimum Borulama Uzunluğu : Maks. 15  
Soğutucu Akışkan : R410A
Dış Ortam Çalışma Sıcaklık Aralığı  (Soğutma) : -15/46  (Isıtma) : -15/21

Mitsubishi İnverter Klima

Doğal Enzim filtresi (2 adet)
Negatif iyon plakası
Soğutucu Akıskan:R410A
Enerji sınıfı: A
Soğutma Kapasitesi : 8.530 Btu/h
Isıtma Kapasitesi: 9.553 Btu/h
Enerji Sarfiyatı Soğutma (kW) : 0,78(0,25-1,01) 
Enerji Sarfiyatı Isıtma :  (Kw) : 0,75(0,20-1,43)
EER - Enerji Sınıfı : 3,21 - A
COP - Enerji Sınıfı : 3,71 - A
SEER - Enerji Sınıfı** : 5,50 - A
SCOP - Enerji Sınıf** : 3,82 - A
Maksimum Çalışma Akımı (A) : 9
 
Ses Seviyesi Soğutma İç  : 45 / 34 / 23
 
Ses Seviyesi Soğutma Dış : 47
Hava Debisi Soğutma İç Ünite : 10,1 / 7,3 / 4,2
Hava Debisi Isıtma Dış Ünite : 26
Boyutlar (YxGxD) : İç Ünite : 262x769x210
Boyutlar (YxGxD) : Dış Ünite : 540x645x(+57)x275
Net Ağırlık (İç Ünite) :  6.9 kg
Net Ağırlık (Dış Ünite) : 25 kg
Borulama Çapları (Sıvı/Gaz) : 6,35 / 9,52
Maksimum Borulama Uzunluğu : Maks. 15
Soğutucu Akışkan : R410A
Dış Ortam Çalışma Sıcaklık Aralığı  (Soğutma) : -15/46  (Isıtma) : -15/21