dış ünite

VRF Sistemleri

Mitsubishi VRF Sistemleri – Üstün Enerji Tasarrufu
Mitsubishi VRF sistemleri; iklimlendirme seçeneklerinden bir dış ünite ile gaz akış dağıtıcıları yardımıyla birden çok iç ünitenin birbirinden bağımsız olarak kontrol edilebildiği direkt genleşmeli klima sistemleridir. İnverter kontrollü kompresörlerle varyasyonlandırılarak mekanlara göre soğutucu akışkanın uyum göstermesi sağlanır.

VRF Klima Nedir?
Variable Refrigerant Flow (VRF) kelimelerinin baş harflerinden oluşmuş olan VRF; değişken debili soğutucu akış olarak çevrilebilir. Tek bir merkeze bağlı olarak ısıtma ve soğutma yapan klima sistemleri olarak bilinir. Gerektiği kadar soğutucu akışkan kullanılarak ısıtma ve soğutma işlemleri gerçekleştirilir.
 
Nerelerde Kullanılır?
Merkezi panel tarafından kontrol edilebilmesi ve her bir ünitenin ayrı ayrı programlanabilmesi sayesinde; otel, hastane, ofis, restoran, mağaza, tiyatro, sinema, AVM, tarihi yapılar, villalar, iş merkezleri, mühendislik şirketleri gibi birbirinden bağımsız olarak kullanılan alanlara sahip yapılarda kullanılır.

AVANTAJLARI

 • Düşük ses seviyesi ile çalışır.
 • Düşük işletme maliyeti vardır.
 • Küçük alanlara çalışma özelliğine sahiptir.
 • Isı dağılışını hızlı bir şekilde yapar.
 • Yüksek güvenilirlik sağlar.
 • Kullanım alanlarında daha yüksek konfor sağlar.
 • Yüksek tasarım esnekliğine sahiptir.
 • Kişi sayısına göre ısıtma ve soğutma kontrolü sağlar.
 
 
 • Enerji tasarrufludur
 • Ozona zarar vermeyen R410A soğutucu akışkana sahiptir.
 • Montaj kolaylığı sağlar.
 • Dış üniteleri hafiftir ve kolay taşınır.
 • Bireysel ve tek bir merkezden kontrol imkanı sağlar.
 • Kolay dizayn kullanıcı nezdinde uygun çözümler sunar.
 • Bina otomasyon sistemine uygunluk sağlar.
 • Isıtma için ayrı bir sisteme ihtiyaç duyulmaz.

 
 Maksimum Güvenirlik, Uzun Ömür
 
 Inverter kompresör yapısı sayesinde
 rotasyon sırasında aşırı yük oluşması
 önlenerek dış ünitelerin ve
 kompresörlerin ömürlerinin standart
 VRF sistemlerinden daha uzun olması
 sağlanır. Rotasyonlu çalışma
 sistemiyle de kompresörün
 kullanım ömrü artar.
 
 
 Ultra Kompakt Tasarım
 
 8HP’den 24HP’ye kadar tek dış ünite ile
 çözüm ve standart 0.972 m2 taban alanı
 ile montaj kolaylığı sağlanmıştır. VRF
 sistemlerin kompakt tasarımları sayesinde
 tek bir modül üzerinden sektörün en
 yüksek kapasite (68 kW) değerine ulaşılmıştır.


 
 
 Kolay Kullanım
 
 VRF klimalar otel, hastane, ofis, restoran,
 mağaza, tiyatro, tarihi yapılar, sinema,
 AVM ve çeşitli büyüklükteki yapılarda, farklı
 ısıtma ve soğutma ihtiyaçlarını karşılayan
 kullanıcı dostu, gelişmiş ve teknolojik
 kontrol sistemleri ile donatılmıştır.

 
 
 

NEDEN VRF?
 


Hassas Kapasite Kontrolü
İleri teknoloji ve tamamı inverter kompresörler ile donatılmış kapasite kontrolü yapan dış üniteler.
 


Daha Fazla Enerji Tasarrufu
Kompresör kontrolü, geliştirilmiş ısı eşanjör performansı sayesinde en yüksek verim değerleri.
 


Benzersiz Çözümler
Geniş iç ünite yelpazesi, kompakt kanallı tip klimalar ile benzersiz tasarım imkanları.  
 


Esnek Borulama Teknolojisi
Toplam boru uzunluğunda ve teknolojisinde tasarım esnekliği ile yararlı klima kullanımları.
 


Maksimum Çalışma Koşulları
-20 C’de ısıtma ve +50 C’de soğutma yapabilme özellikleri ile zor koşullarda kesintisiz konfor.
 


Yedekleme
Kompresör arızalarında dış ünitelerde bulunan kompresör ve modüller çalışmaya devam eder.
 Dış Üniteler
 
Yeni nesil MHI KX VRF klima sistemleri iki borulu Heat Recovery serisi – KX6, üç borulu ısı geri kazanımlı Heat Pump serisi – KXR6, yüksek kot farkları için özel geliştirilmiş High Head serisi – KXB6 ve yüksek sıcaklık şartları için özel geliştirilmiş Tropik Heat Pump serisi – KXH6 olmak üzere dört temel seriden oluşmaktadır.
 
KX6 serisi VRF klimalarda ozonla dost ve mükemmel performansa sahip soğutucu akışkan R410A ve DC Inverter teknolojisi gibi diğer birçok ileri teknoloji ile oluşturulmuştur. Yeni KX6 serisinde, toplamda 1000 m bakır borulama limiti, bir dış ünite grubuna 80 iç üniteye kadar bağlantı imkanı, soğutmada 4.00 ısıtmada ise 4.33 gibi yüksek COP değerleri vardır. Geniş iç ünite seçenekleri ve yenilenmiş kontrol teknolojileri bulunur.
 
Rakiplerinden farklı olarak DC Inverter kontrollü kompresörlerle donatılmış olan dış üniteler, sabit hızlı kompresör içermediği için de bakım maliyetlerinde kullanıcıyı zorlamaz. Minimum enerjiyle maksimum konfor sağlar, montaj kolaylığı sunar.İç Üniteler
 
KX6 serisi 17 ayrı tip ve 83 ayrı model iç ünite seçeneği ile geniş bir iç ünite yelpazesine sahiptir. Her türlü mimari yapıya uygunluk gösterir.
 
Oda sıcaklığı koşullarına bağlı olarak, farklı yönlere hava akışı bağımsız kanatlarla tercih edilen şekilde kontrol edilebilir. Bağımsız kanat kontrolü kurulum yapıldıktan sonra bile yapılabilir, etki alanı öncekinden daha geniş hale getirilebilir. Kanat pozisyonu seçimi mümkün. Kanatlar değişik açılarda ayarlanabilir. Bazı modellerde kablosuz kontrol için sadece panelin bir köşesine kızıl-ötesi alıcı kiti takmak yeterlidir.
 
Yüksek enerji verimliliğine sahip, kompakt ve ince tasarımı ile kapalı alan iklimlendirmesinde yüksek teknolojiye sahip lider çözümler sunar. Endüstrideki en düşük ses seviyesi ile otellerde konforlu konaklama ve dinlenmeyi sağlayabilmektedir. Farklı soğutma ve ısıtma kapasiteleri, enerji beslemesi, güç tüketimi, ses seviyesi ve dış boyutları ile ağırlıkları sayesinde geniş kullanım alanlarına sahiptir.Kumandalar
 
Dokunmatik kumanda paneli ile kullanıcı dostu kullanım. Arka plan aydınlatmalı LCD dokunmatik panel ile sektörde ilk olan kumandalar Türkçe dahil 9 dilde kullanılabilmektedir.
 
Tüm ayarlamalar dokunmatik ekran üzerinden yapılmaktadır. Haftalık ve günlük zaman ayarı, puant zamanda kapasite sınırlama fonksiyonu ile enerji tasarrufu sağlar. Bağımsız kanatçık kontrol fonksiyonu, Hi Power modu, ısı geri kazanım kontrol fonksiyonu, otomatik fan hızı kontrolü ve sessiz mod fonksiyonu ile konfor sağlar.
 
USB çıkışı ile bilgisayara bağlanarak ayar ve kontrol imkanı sağlar. LCD ekran parlaklık ve ışık ayarı yapılabilir. Filtre kirlilik ikazı ve basit kullanıcı ayarları ile kolaylık sağlar. Hata kodu ekranı vardır. Bakım zamanında sizi uyararak servis kolaylığı da sağlamaktadır.